![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 10948735
*
nr 1094 8735
Gösta Nyberg
(f. 1913), Sverige
Gouache, Gösta Nyberg (f. 1913), 1976, Öregrund, motivet: 23x38
Gösta Nyberg, född 1913, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 mars 2017
kl 18:16:10
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gösta nyberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg öregrund
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Gösta Nyberg
Gösta Nyberg, född 1913, svensk målare.
nr 1094 8735
Gösta Nyberg
(f. 1913), Sverige
Gouache, Gösta Nyberg (f. 1913), 1976, Öregrund, motivet: 23x38
Gösta Nyberg, född 1913, svensk målare.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 6 mars 2017 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gösta nyberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg öregrund
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12